Bankalar Arasındaki Fark Nedir?

Kurumsal, Bireysel, Yatırım Bankacılığı ve Özel Bankacılık Arasındaki Fark

Çoğumuz bankalarla uğraşırken genellikle şubeye girer ve işlerimizi hallederiz. Bireysel ve kurumsal bankacılık (Retail Banking vs. Corporate Banking) arasındaki fark, bireysel bankacılığın kurumsal olmayan bireylere ve kuruluşlara hizmet ederken, kurumsal bankacılık, bu kurumla iş yapmak isteyen büyük şirketlerle ilgilidir. Yelpazenin diğer bir ucunda, birleşme ve devralmalar ve kurumlardaki üst düzey yönetimi hedefleyen diğer anlaşmalar gibi yüksek fiyatlı ve düşük hacimli anlaşmalar içeren yatırım bankacılığı yer almaktadır. Ayrıca, bireysel bankacılığın düşük hacimlerde sürmesine rağmen, kurumsal bankacılık, işlem hacmi ve büyüklüğünün bir kombinasyonudur. Yatırım bankacılığı, genellikle fırsatların büyüklüğüne bağlıdır. Kazanım yatırım bankacısı tarafından bireysel anlaşmalarda kazanılan ücretlerdir. Bu, bireysel ve kurumsal bankacılık komisyonlarının düşükten orta seviyeye, yatırım bankacılığı için ise yüksekten çok yükseklere değişen aralıklarla gerçekleştiği anlamına gelir.

Bireysel, Kurumsal ve Yatırım Bankacılığının Bileşenleri

Bireysel bankacılık, birçok ülkede olmasına rağmen, mevduat kabul etmeyi ve kurumlar dışındaki kişilere ve kuruluşlara borç vermeyi içerir.  Kurumsal bankacılığın büyümesi temel olarak bankaların ve şirket sektörünün döviz işlemlerinde, portföylerini korumak için ihtiyaç duyması ve genelde depozit gibi diğer alanlara yayılmış olan şirketlerin bankacılık ihtiyaçlarına cevap vermesi ve çok büyük boyutlu kredilere bağlıdır. Öte yandan, yatırım bankacılığı, hisse senedi piyasalarına, tahvil piyasalarına, birleşmeler, devralmalar ve portföy yönetimine ilişkin fırsatlar sunmaktadır. Bankacılığın üç kolu hakkında belirtilmesi gereken nokta, bankaların karşılayacakları her müşteri segmentini oluşturmalarıdır. Bireysel ve organizasyonlarla perakende ticarette olduğu gibi kurumsal bankacılık sadece büyük şirketlerle ve yatırım bankacılığı ile mega anlaşmalarla ilgilenmektedir.

Son yıllarda özel bankacılığın yükselişi

Bu kategoride bankacılık, tamamen belirli banka sahipleri tarafından yönetilen ve daha yüksek kazanç ve getiri oranlarının sağlanmasıyla çok miktarda paraya (gerçekten de perakende tüketicilere kıyasla bir servet) sahip bireylere, varlıklara ve güvene yönlendirilir.  Yüksek seviye bireylerin ve işletmelerin zengin bireysel bankacılık müşterileri, şirketleri ve yönetilecek servetlerine ihtiyaç duyan güven ilişkileri içerebileceğinden, özel bankacılığın bazen diğer üç kolu da kapsadığından bahsedilmelidir. Nihayet mega zengin müşteriler yatırım bankacısı mega anlaşmalarla aynı şekilde işlem yapıyor.

Bankaların her kolu nasıl para kazanıyor?

Bu farklılıkların yanı sıra şunu da belirtmek gerekir ki, işin bankacılık ile ilgili diğer bir yönü, krediler için ödenen faiz oranı ile mevduat sahiplerine ödediği faiz oranı arasındaki farkı belirleyen basit formüle uymasıdır. Bu yayılma olarak bilinir ve bankacılığın üç kolu arasındaki fark, yayılmanın işlemin boyutunun yanı sıra her kol için de farklı olmasıdır. Bu da yayılmanın çarpımı ve anlaşmanın boyutunun kâr olduğu anlamına gelir ve dolayısıyla bankalar kazanırlar. Bu, yatırım bankacılığındaki büyük hacimdeki işlemlerin düşük hacimlerin oluştuğu fırsatların çeşitli kollarındaki farkı açıklıyor ve işlemlerin daha küçük boyutları perakende bankacılık hacimleriyle oluşturuluyor.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir