Bankacılıkta İş Olanakları Nedir?

bankacılık

Ticari bir bankadaki iş olanakları ile ilgili olarak mevcut olan bazı seçenekleri bu makalemizde bulabilirsiniz.

1- Yatırım Bankacısı

Yatırım bankacısı normalde büyük, global şirketler için çalışır ve burada tüm ticareti ele alır. Bu, hisse senetleri sattıkları (tüm süreç boyunca hisse sahibi olmakla birlikte insanlara veya işletmelere ödünç para vermeleri) anlamına gelir.

Bunun dışında bir yatırım bankacısı, çeşitli işletmeleri analiz edip raporlar hazırlar ve çalıştığı bankaya danışmanlık yapar. Basitçe söylemek gerekirse, bankaya veya müşterilerine belli bir şirkette yatırım yapmaları gerekiyorsa ve ne zaman yatırım yapmaları gerektiği konusunda bilgi vermek için beceri ve bilgilerini kullanırlar.

Yazımızın devamında yer alan ayrıntıları okuduğunuzda öğreneceğiniz gibi bir yatırım bankacısının hayatında nasıl bir gün geçirdiğini gerçekten anlamak kolay olmayacaktır. Zira bu işi yaparken iki gün bile aynı olmaz. Her şey, mümkün olduğunca çok iletişim ağı kurmanız ve her yerde fırsatlar bulmanızla ilgilidir. Stratejik kararlarınızı etkileyecek olması nedeniyle, tüm küresel eğilimlerin takipçisi olmalısınız.

Bir yatırım bankacısı olmanın avantaj ve dezavantajları giderek artıyor, artılar parayla ilgili; eksiler ise takvimle ilgilidir.

Çok zor ve stresli bir iş, haftanın her günü 24 saat boyunca çok şey oluyor. Bu, sürekli ofiste olmak zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Ancak, şirketiniz tarafından düzenlenen toplantılara ve her türlü etkinliğe gitmek zorunda kalacaksınız.

Ayrıca, uzmanlaşmış kişileri okumak, haberleri izlemek ve piyasada olan bitenleri takip etmek suretiyle daima güncel kalmaya ihtiyaç duyacaksınız.

Uygulamadan önce yatırım bankacısı işi hakkında düşünmeniz gereken bir diğer önemli nokta olaya bir de psikolojik açıdan bakmaktır.

Uzun saatler boyu çalışabilen ve çok az uyku ile idare edebilen bir kişi iseniz, omuzlarınızda milyonlarca liralık bir anlaşma yapmanın baskısını taşıyabilirseniz ya da ortaya çıkan stresleri halledebilirseniz iyi para kazanabilirsiniz.

2- Banka Kasiyeri

Bu, herhangi bir ticari bankanın ön planında çalışmak demektir. Söylemeye gerek yok, insanlarla hoş, profesyonel ve çok iyi olmalısınız. İş daha çok müşteri odaklı ve temel olarak satışa dayanıyor. Çünkü istekleri doğrultusunda insanlara yardım etmenin yanı sıra olası potansiyel müşterileri tespit etmelisiniz. Onlar aracılığıyla müşterilere farklı hizmetler satabilirsiniz.

Böylece, bankanın hedeflerine ulaşmasına yardımcı olursunuz. Pratik bir bakış açısıyla, nakit çekler, ekstreleri kontrol etmeniz, ödemeleri işleme koymanız, para transferini garanti altına almanız ve hesap ayrıntılarını gerektiği gibi güncellemesi gerekecektir.

Esnek bir iş değildir. Bu, haftanın her iş gününde 9’dan 5’e kadar çalışacağınız anlamına gelir.

3- Banka Müdürü

Bunun bir yönetim işi olduğunu görmek, tüm işlemleri denetlemeniz ve ekibinizin satış hedefine geldiğinden, eğitildiğinden ve çok iyi motive olduğundan emin olmanız gerekir.

Aşağıdaki görevler bu işe özgüdür: sorunlarınızı çözmek için müşterilerinizle toplantı yapmak, bankanızdaki müşteri hizmetlerinin en iyi olmasını sağlamak, satış hedeflerini izlemek ve merkez ofisinize geri bildirmek.

Eğitiminiz ilerledikçe, bu işi bir üniversite diplomasına ihtiyaç duyacağınız bir finansal uzman veya muhasebeci olarak yapabilirsin. Aksi takdirde, bir müşteri hizmetleri pozisyonuna başvurabilirsiniz. Mali bir akademik dereceye ihtiyacınız olmayacak, ancak basit bir müşteri hizmetleri personelinden banka müdürüne kadar olan yolunuzu bulmanız gerekecek.

4- Borsa Komisyoncusu

Bu,  bankacılık ve finans alanında gerçek bir ticari bankada çalışmanın için düşünebileceğiniz başka bir pozisyondur.

Bir borsacı, müvekkilinin finansal portföyünü yönetir. Bir müşteri, bir şirket ya da bir birey anlamına gelebilir. Pratik olarak yatırım analistinin çalışmalarına devam edeceksiniz. Ona danıştıktan sonra, müşterinize farklı stokları satın alma veya satma konusunda sahip oldukları seçenekleri sunacaksınız.

Başarılı borsacılar hızlı düşünmeli, mükemmel fikirlere sahip olmalı ve riskli kararlar almaktan korkmamalılar.

Bu pozisyonda yapmanız gerekenler: yatırım analistlerinden bilgi isteyin, finansal piyasa hakkında biraz araştırma yapın, bulguları müşterinize rapor edin, yatırımlarını izleyin ve yeni müşteriler için sürekli adım atın.

5- Muhasebeci

Herkesin muhasebeciler hakkında düşündüğü şeylerin yanı sıra, işin başında aslında sıkıcı olmadığını da bilmelisiniz.

Çok heyecan verici ve ödüllendirici bir iştir. Muhasebeciler kendi alanlarında çok saygı görüyorlar. Bununla birlikte, işin en iyi kısmı maaştır. Genç bir muhasebeci bile tatmin edici bir ücret kazanabilmektedir.

6- Kontrolör

Bir kredi veya bir finans denetleyicisi olabilirsiniz. Her iki iş de temelde muhasebecilere bakacağınız anlamına geliyor. Bu nedenle, kayıtları analiz edeceksiniz, bulgularınıza dayanarak yönetim ekibine rapor edeceksiniz, denetim, tüm departmanınızın ve performansının izlenmesi, tüm vergi ve uyum sorunlarının denetimi ve şirketinizin finansal stratejisi hakkında bir görüş vermeniz gerekecektir.

Unutmayın bu konum özellikle bir son başvuru tarihiniz olduğunda veya mali yıl sona erdiğinde, ekstra çalışma saatleri demek olan bir konumdur.

Bu biraz esnek bir iştir. Yani masanızda sonsuza dek sıkışmayacaksınız demektir. Tüm bölümünüzü denetlemeniz gerekir, çünkü masadan masaya gidip toplantılara katılmanız gerekir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir