Bankacılık Kariyeri Yapabilir Miyim?

bankacılık kariyeri

Bankacılık(Banking) ve finans alanındaki kariyer, yatırım, tasarruf ve emeklilik planları gibi bazı hizmetleri içerebilir. Ayrıca, finansal danışmanlık, analist, müşteri hizmetleri veya satış gibi bankacılık gibi görevleri de içerir.

Finans alanındaki mesleklere genellikle başlamak zordur ve stresli bir çevrede uzun saatler çalışmayı gerektirir. Öyleyse bankacılık ve finans sektöründeki kariyer durumlarını inceleyelim ve karşı karşıya olduğunuz şeyleri görelim.

Bankacılık ve finansal hizmetler kariyeri: temel bilgiler

Bu alandaki çalışanlar genellikle ticari bankalar, ipotekle ilgili şirketler, tasarruf ve kredi firmaları ve kredi birlikleri içinde çalışmaktadır.

Ayrıca devlet kurumlarında veya portföylerini veya işlerini yönetmek için finansal uzmanlar isteyen şirketler için de çalışabilirler. Diğer kurumları da denetleyebilir ve düzenleyebilirler.

Mali ve bankacılık işine girmek için başvuran bir kişi, ilgili alanda bir lisans derecesine ihtiyaç duyar. Kişi bir lisans derecesine sahip olmasa bile başvurabilir, ancak görüşme yapmak için çağrılmaları veya bir pozisyon için düşünülmeleri pek olası değildir.

Ayrıca kişi, güçlü analitik becerilere sahip olmalı, her zaman rakamlarla çalışmanın yanı sıra iletişim becerilerine de sahip olmalıdır. Müşterileriyle ve en önemlisi paydaşlarıyla sağlıklı iletişim kurabilmelidir.

Bankacılıkta veya ilgili bir finansal alanda bir iş isteyen kişiler genellikle ticari bir bankada, müşteri hizmetleri pozisyonunda çalışarak deneyim kazanabilirler.

Ayrıca kredi kurumlarında veya kredi kartı şirketlerinde de çalışabilirler. Bundan sonra satış pozisyonuna geçebilirler. Yatırımcılara ilgilendikleri hisse senetleri ve tahvil ve emeklilik fonları hakkında bilgi verebilecekleri yer burasıdır. Bir finansal analist, bir yatırım bankası, bir yatırım fonu organizasyonu, bir sigorta şirketi veya emeklilik ve menkul kıymet firması için de çalışabilir.

Ekonomi alanında akademik dereceniz varsa, bankacılık kariyeri yapabilir misiniz?

Bu, birçok öğrencinin kendisine sorduğu bir sorudur. Neyse ki onlar için cevap evettir.

Bankacılık kariyerleri, öğrenciler tarafından çok aranır, çünkü yüksek maaş imkanı sunar. Ayrıca, ekonomistler bankalar tarafından çok talep ediyorlar. Bunun nedeni, finansal kurumların ekonomik kontrol, parasal planlama, risk yönetimi, veri analizi ve ekonomik danışmanlık alanlarında oynadıkları roller için ekonomi öğrencilerini değerlendirecek olmasıdır.

Bir ekonomi öğrencisi veya tam teşekküllü bir ekonomist olarak, finans alanında kariyer yapabilirsiniz.

Örneğin bir muhasebeci olduğunuzda, belirli bir şirketin veya şahsın maddi durumunu izlemeniz gerekir. Bu, gerçekte, bilgilerinizin birden fazla alana yayılması gerektiği anlamına gelir. Muhasebeciler aynı zamanda bir ekonomi durumunu bağlamsallaştırma, bir maddi sorunun kökenine girme, çok karmaşık veri kümelerinden bir anlam çıkarabilme gibi özelliklerin birçoğunun, bir ekonomi öğrencisinin veya mezun olan kişinin varsayılan olarak sahip olduğu beceriler olarak kabul edilir.

Finansal danışmanlık söz konusu olduğunda ise ekonomistler vazgeçilmezdir. Bu alanlardaki rolleri büyük farklılıklar gösterir ancak ekonomi öğrencileri, finansal analiz ve danışmanlık gerektiren orta ve büyük ölçekli şirketlerde iş bulma eğilimindedir. Yapacağınız şeyin tam olarak ne olduğu konusunda rolün biraz açıklayıcı olduğu düşünülmektedir. Bu, klasik ekonomik teoriler ve modeller hakkında çok iyi bilgiye sahip olmanız ve analitik becerilerinizi kullanarak sorunları çözmeniz gerekeceği anlamına gelir.

İş bir bankada çalışmaya geldiğinde bunun hepsinin parayla ilgili olduğunu düşünebilirsiniz, ancak öyle değil. Gösterildiği gibi, bankacılık ve finansal meslekler ilginçtir, tüm becerilerinizi ve bilgilerinizi kullanmanızı gerektirir.  Bu alanda işinizi bulduğunuzda, kesinlikle yeni ve heyecan verici insanlarla tanışacaksınız, muazzam fırsatlar yakalayacaksınız, milyonlarca liralık işlemlerin üstesinden gelmenin ve son derece bilgili bir kişi olmanın nasıl bir şey olduğunu öğreneceksiniz.

Bankacılıkta kariyer ve finans alanındaki işler

Yukarıda belirtildiği gibi, bankacılık ilk bakışta göründüğünden biraz daha karmaşıktır. Ne yapmak istediğinize bağlı olarak gerçekleştirebileceğiniz bir dizi iş vardır. İşte bankacılık ve finans alanlarındaki en önemli işlerden birkaçı ve bunların her biri hakkında bazı ayrıntılar.

Bankacıların rolleri ve imajları hızla değişiyor.  Şimdi, hem dinamik liderleri hem de büyük iletişim becerileri ile hem ekiplerini hem de müşterilerini nasıl motive edeceklerini biliyorlar.

Bankacılıkta iş bulmanın en kolay yolu ticari bir bankadır. Onlardan oldukça fazla sayıda var ve genellikle işin temellerini kavradıktan sonra kolayca doldurulabilecek açık pozisyonlar vardır.

Ticari bir bankadaki işler büyük ölçüde çeşitlidir. Müşterilerle satış ofisine ya da muhasebe işlerine kadar her şeyi yapabilirsiniz.

İşte bu yüzden buradaki en iyi fikir, kariyerinizin gitmesini istediğiniz yöne mümkün olan en kısa sürede karar vermeye çalışmanızdır. Mümkünse, uygun dersleri takip edebilmeniz, gerektiğinde ek dersler alabilmeniz ve mümkün olduğunca seçtiğiniz belirli alan üzerinde çalışabilmeniz için üniversitede öğrenciyken karar vermeyi deneyin. Diploma ve alanıyla ilgili tam eğitim ve bilgi birikimine sahip olan adaylar iş bulmada en iyi şansa sahip olduklarından bu çok önemlidir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir